Григорій Юхимович Храбан (1902-1990 pp.)

Історик-краєзнавець, археолог, людина, ім’я якої відоме кожному, хто цікавиться історією Уманщини.

Народився 9 травня 1902 р. у с. Великий Молодиків на Житомирщині. У 1920 р. закінчив на «відмінно» гімназію, згодом здобув вищу історичну освіту.

З 1934 р. життя Г.Ю. Храбана пов’язане з Уманню. Тут він працював директором педагогічного технікуму, завідувачем відділу народної освіти.

У 1938 р. Григорій Юхимович був безпідставно заарештований і 8 років відбував ув’язнення в сталінських таборах. У 1950 р. його знову арештовують і після ув’язнення йому визначили довічне поселення на Крайній Півночі.

Після смерті Сталіна Г.Ю. Храбан був реабілітований і повернувся до Умані. З величезною наснагою зайнявся дослідженням історії Уманщини. Працював директором Уманського краєзнавчого музею, публікував наукові розвідки з історії міста та сіл краю.

Вийшовши на пенсію, Г.Ю. Храбан продовжував займатися археологічними розкопками, вивчав архівні матеріали. Майже 30 років він працював над історією антифеодального повстання на Правобережній Україні 1768-1769 pp., відомого під назвою – Коліївщина. У 1989 р. вийшла з друку монографія Г.Ю. Храбана «Спалах гніву народного».

Г.Ю. Храбан був активним дописувачем «Уманської зорі», обласних та республіканських газет.


Warning: Missing argument 1 for __(), called in /home/liky/public_html/wp-content/themes/liky_theme/single.php on line 31 and defined in /home/liky/public_html/wp-includes/l10n.php on line 201

Warning: Missing argument 1 for __(), called in /home/liky/public_html/wp-content/themes/liky_theme/single.php on line 37 and defined in /home/liky/public_html/wp-includes/l10n.php on line 201